FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO IM. MAJORA MARKA GAJEWSKIEGO "LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO W LATACH 1531 – 1683. OD OBERTYNA DO WIEDNIA. RZECZPOSPOLITA OBOJGA NARODÓW". PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator www   
niedziela, 12 czerwca 2016 20:33

W dniach 2-4 czerwca 2016r w Warszawie odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531 – 1683. Od Obertyna do Wiednia. Rzeczpospolita Obojga Narodów". Była to już XXI edycja Konkursu, którego głównym organizatorem jest Mazowiecki Kurator Oświaty. Patronat nad konkursem obejmują m.in.: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Stowarzyszenie Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.

W finale Konkursu każde województwo reprezentowane jest  przez dwóch uczniów ze szkół podstawowych oraz gimnazjów. W tegorocznym finale województwo podlaskie reprezentował uczeń Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Generała Władysława Andersa w Łomży – Stanisław Świerżewski, który wcześniej zdobył I miejsce na etapie wojewódzkim.

W finale ogólnopolskim Staś potwierdził swoją godną podziwu pasję do historii i olbrzymią wiedzę historyczną. Poziom Konkursu był bardzo wysoki. Staś zdobył 80 punktów na 100 możliwych i uplasował się na miejscu XIII wśród najlepszych młodych historyków z całego kraju. W tegorocznej edycji Konkursu uczestniczyło łącznie około 15 tysięcy uczniów z całej Polski. Konkurs jest rozgrywany w 4 etapach: szkolnym, rejonowym, wojewódzkim i centralnym. Wojewódzkie komisje konkursowe zakwalifikowały do etapu centralnego łącznie 66 uczestników ze wszystkich kategorii, w tym ze szkół podstawowych 32 uczniów.

Uczestnicy Konkursu przez dwa dni rywalizowali w 5. niezwykle trudnych konkurencjach: eksponat muzealny, broń i barwa, geografia militarna, zabytki i obiekty historyczne, historia oręża polskiego w sztuce. Uczniowie i opiekunowie mieli również czas na zwiedzanie Warszawy, m. in. Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości oraz seans w kinie.

W sobotę 4 czerwca w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego odbyła się  gala finałowa, z udziałem wielu osobistości ze świata nauki, edukacji i kultury. Szczególnymi gośćmi byli kombatanci z Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, którzy dekorowali laureatów konkursu okolicznościowymi medalami. Galę finałową uświetnił występ chóru Reprezentacyjnego  Zespołu  Artystycznego Wojska Polskiego.

Galę finałową poprzedziło złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz panel dyskusyjny w Muzeum Niepodległości dla opiekunów konkursu z różnych województw z udziałem m.in.: Macieja Kopcia - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Aurelii Michałowskiej - Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz delegacji organizatorów i uczestników konkursu (3 czerwca)

Tegoroczna edycja była piątym w historii udziałem uczniów łomżyńskiej czwórki w Konkursie „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego…”. W ostatnich latach uczniowie SP Nr 4 im. Generała Władysława Andersa przygotowujący się do konkursu pod kierunkiem nauczyciela historii, pani Jadwigi Tomaszewskiej, czterokrotnie  wygrywali finał wojewódzki, trzykrotnie kwalifikując się do etapu centralnego. W sumie czterokrotnie  zdobyli tytuł laureata Konkursu, reprezentując województwo na etapie centralnym.

Poprawiony: niedziela, 12 czerwca 2016 20:37
 


kółko historyczneGen. Anders w RWE

generał Anders - filmy

Historie ciekawe