"Sybiracy. Deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR (1939-1941)" PDF Drukuj Email

Wystawa "Sybiracy. Deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR (1939-1941)".

W dniach od 04.04.2011r. do 30.04.2011r. dzięki współpracy nauczyciela historii p. Jadwigi Tomaszewskiej z Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstoku można w naszej szkole, w klasopracowni historycznej, oglądać wystawę "Sybiracy. Deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR (1939-1941)".
Wystawa przedstawia sowiecki aparat represji, służący polityce wyniszczenia społeczeństwa polskiego po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. – historię deportacji ludności polskiej z terenu dawnego województwa białostockiego w głąb ZSRR, mechanizmy tworzenia list deportacyjnych, przebieg aresztowań, drogę i pobyt na zesłaniu.

Kolejne części wystawy poświęcone są czterem deportacjom i ich charakterystyce. Następnie przedstawione zostały losy represjonowanych, w tym szczególnie losy dzieci polskich i żołnierzy Armii Polskiej generała Andersa, utworzonej na mocy porozumienia Sikorski-Majski.

Kolejna część wystawy dotyczy repatriacji ludności polskiej z ZSRR. Na wystawie przedstawiono kopie dokumentów, map, fotografii, listów, przedmioty codziennego użytku oraz pamiątki przywiezione z Syberii i Kazachstanu, wykonane przez zesłańców. Archiwalia pochodzą ze zbiorów OBUiAD i OKŚZpNP IPN Białystok, Ośrodka KARTA, Muzeum Historycznego w Białymstoku, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i osób prywatnych - członków Związku Sybiraków. Honorowy patronat nad wystawą objął Ryszard Kaczorowski - ostatni Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie, który zginął 10 IV 2010r. w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem razem z Lechem Kaczyńskim, Marią Kaczyńską oraz z 93 innymi osobami.

Wernisaż wystawy odbył się 13 września 2002 r. w Białymstoku podczas II Ogólnopolskiego Marszu Żywych Pamięci Polskich Sybiraków. Otwarcia wystawy dokonał prof. Leon Kieres, ówczesny Prezes IPN.

Zapraszamy!

Jadwiga Tomaszewska

Źródło: Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku

 

BohaterOn w Twojej Szkole





kółko historyczne


ArtCreativeFace Like Button Module

Gen. Anders w RWE

generał Anders - filmy

Historie ciekawe