Strona koła historycznego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Łomży

Informacje związane z kółkiem historycznym szkoły podstawowej przy ulicy Kierzkowej (Szkoła Podstawowa Nr 4 w Łomży)...



Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator www   
wtorek, 23 października 2018 19:32

"Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim"

W październiku czniowie klasy VIII oraz członkowie Koła Historycznego prowadzonego przez panią Jadwigę Tomaszewską uczestniczyli w projekcie „Kogo kręci kino historyczne na Podlasiu?" realizowanym na terenie województwa podlaskiego.  Organizatorem akcji jest Fundacja Artystyczna Erina B. oraz Związek Powstańców Warszawskich, zaś partnerem strategicznym- oddział IPN w Białymstoku. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu uczniowie naszej szkoły obejrzeli film „Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim” w reżyserii Małgorzaty Bramy.

"Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim" to fabularyzowany dokument  wyreżyserowany przez Małgorzatę Bramę. Jest to tak naprawdę pierwszy, w polskim kinie,  film poświęcony obcokrajowcom, walczącym w Powstaniu Warszawskim. Zdjęcia do filmu kręcono m.in. w Pałacu Branickich oraz Starej Papierni w Konstancinie-Jeziornie. W filmie wystąpili m.in. Emilia Krakowska, Rafał Zawierucha, Jerzy Rogalski. Film ten jest hołdem jaki Powstańcy Warszawscy składają w większości bezimiennym cudzoziemcom. Premiera obrazu miała miejsce 18 września 2018 r.

Małgorzata Brama – polska reżyser. Zadebiutowała filmem dokumentalnym Targówek '44. Specjalizuje się w filmie historycznym dotyczącym głównie Powstania warszawskiego, na stałe współpracuje z BBC czy Chanell History (m.in. przy serii Polscy Bohaterowie Wojenni). Od 2004 przeprowadziła ponad 1000 wywiadów na całym świecie z uczestnikami II wojny światowej. W 2008 w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Nagradzana na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w 2010 otrzymała nagrodę im. Aleksandra Kamińskiego na XX Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi za film dokumentalny Dziewczyn, w 2015 r. za film „Radosław” otrzymała nagrodę "Złotego Kopernika" od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszy film edukacyjny, zaś w 2017 nagrodę Prezesa Telewizji Polskiej za film "Kazimierz Leski" oraz nagrodę "Złotego Kopernika" od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszy film edukacyjny 2017. W 2018 roku została laureatką nagrody Miasta Stołecznego Warszawy.

https://bialystok.ipn.gov.pl/pl1/aktualnosci/59461,II-edycja-projektu-Kogo-kreci-kino-historyczne-na-Podlasiu-826-pazdziernika-2018.html

Źródło: Oddział IPN w Białymstoku

 

 
LISTA UCZESTNIKÓW MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO „GENERAŁ WŁADYSŁAW ANDERS – WIELKI POLAK XX WIEKU” PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator www   
środa, 24 maja 2017 13:12

LISTA UCZESTNIKÓW

MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO

„GENERAŁ WŁADYSŁAW ANDERS – WIELKI POLAK XX WIEKU”

Konkurs odbędzie się 25 maja 2017r.o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej nr 4 im. Generała Władysława w Łomży

Poprawiony: środa, 24 maja 2017 13:23
Więcej…
 
REGULAMIN MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU ,,GENERAŁ WŁADYSŁAW ANDERS – WIELKI POLAK XX WIEKU" PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator www   
poniedziałek, 20 lutego 2017 17:54

REGULAMIN MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU ,,GENERAŁ WŁADYSŁAW ANDERS – WIELKI POLAK XX WIEKU" znajduje się a w dziale Do pobrania

Poprawiony: poniedziałek, 20 lutego 2017 17:57
 
Sprawozdanie z wycieczki Naukowego Koła Historycznego 20.04-21.04.2016r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator www   
wtorek, 20 września 2016 12:54

W dniach 20.04.2016-21.04.2016 odbyła się dwudniowa wycieczka „Artyści w Kazimierzu nad Wisłą Lublin-Kazimierz”. O godzinie 5.45 my, uczniowie koła historycznego wraz z nauczycielką historii - p. Jadwigą Tomaszewską – organizatorem wycieczki, p. przewodnik- Agnieszką Kalinowską i p. Andrzejem Piotrowskim- nauczycielem przedmiotów artystycznych zebraliśmy się na Placu Niepodległości. Podróż trwała około 4 godzin. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie ruin zamku w Janowcu. Tam spotkaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadzała nas po obiekcie. Głównym celem wycieczki była wizyta w Kazimierzu Dolnym. Tam, na Starym Rynku, mieliśmy czas na zakup pamiątek i samodzielne zwiedzanie części starego miasta. Następnie udaliśmy się na punkt widokowy i spacer wąwozem. Stamtąd mieliśmy piękny widok na miasto. Później wyruszyliśmy do hotelu. Przydzielono nas do pokoi dwu i trzyosobowych. Mieliśmy chwilkę czasu na rozpakowanie i poszliśmy na obiadokolację. Po posiłku odbyła się dyskoteka. Wszyscy świetnie się bawili. Po zabawie uczniowie rozeszli się do swoich pokoi.

Następnego dnia o godzinie 7.30 zjedliśmy śniadanie. Po posiłku wyruszyliśmy do Nałęczowa. Tam odbył się spacer po parku zdrojowym razem z niesamowitym przewodnikiem- Markiem Kasprzykiem. Największą atrakcją owego dnia miał być czas wolny w Pijalni Czekolady Wedel. Niestety miejsce okazało się nieczynne. Zasmuceni wyruszyliśmy do Lublina. W Lublinie zwiedziliśmy największe atrakcje miasta: Zamek Lubelski, Stare Miasto, rynek, Bramę Krakowską, kamienicę, Wieżę Trynitarską oraz Katedrę. Przewodnik opowiadał nam bardzo ciekawe historie i legendy związane z Lublinem i zabytkami. W Lublinie, na Starym Mieście zjedliśmy pyszny obiad, a potem wyruszyliśmy do Pałacu Zamoyskich w Kozłówce. Pałac był naprawdę pięknym miejscem. Zachwycało zarówno jego wnętrze, jak i ogród wokół niego. To był ostatni punkt wycieczki. Około godziny 21.00 wróciliśmy szczęśliwie do Łomży. To była wspaniała dwudniowa wycieczka.

 

Zosia Żegalska, VIb

Maja Karwowska, VIb

Uczennice koła historycznego

 
FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO IM. MAJORA MARKA GAJEWSKIEGO "LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO W LATACH 1531 – 1683. OD OBERTYNA DO WIEDNIA. RZECZPOSPOLITA OBOJGA NARODÓW". PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator www   
niedziela, 12 czerwca 2016 20:33

W dniach 2-4 czerwca 2016r w Warszawie odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531 – 1683. Od Obertyna do Wiednia. Rzeczpospolita Obojga Narodów". Była to już XXI edycja Konkursu, którego głównym organizatorem jest Mazowiecki Kurator Oświaty. Patronat nad konkursem obejmują m.in.: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Stowarzyszenie Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.

W finale Konkursu każde województwo reprezentowane jest  przez dwóch uczniów ze szkół podstawowych oraz gimnazjów. W tegorocznym finale województwo podlaskie reprezentował uczeń Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Generała Władysława Andersa w Łomży – Stanisław Świerżewski, który wcześniej zdobył I miejsce na etapie wojewódzkim.

Poprawiony: niedziela, 12 czerwca 2016 20:37
Więcej…
 
Międzyszkolny Konkurs Historyczny ,,GENERAŁ WŁADYSŁAW ANDERS - WIELKI POLAK XX WIEKU Drukuj Email
Wpisany przez administrator www   

Regulamin międzyszkolnego konkursu

"GENERAŁ WŁADYSŁAW ANDERS - WIELKI POLAK XX WIEKU"

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 9

BohaterOn w Twojej Szkole





kółko historyczne


ArtCreativeFace Like Button Module

Gen. Anders w RWE

generał Anders - filmy

Historie ciekawe