Strona koła historycznego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Łomży

Informacje związane z kółkiem historycznym szkoły podstawowej przy ulicy Kierzkowej (Szkoła Podstawowa Nr 4 w Łomży)...Wystawa o niedźwiedziu Wojtku, żołnierzu z armii Andersa PDF Drukuj Email

 

miś WojtekW tym roku przypada 50. rocznica śmierci niedźwiedzia Wojtka, który przygarnięty  w Persji przez polskich żołnierzy zakończył zwycięsko swój szlak bojowy 21 kwietnia w Bolonii.

Dzięki owocnej współpracy młodzieży z Imoli i Żagania powstał o nim komiks. I nie tylko. Jest także o nim wystawa, bo jakże zapomnieć o „żywej maskotce” 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii II Korpusu Polskiego. Niedźwiedź nie tylko był kompanem do zabaw i figli, ale pomagał nosić amunicję podczas zaciętych walk.
W 1946 roku wraz ze swoimi towarzyszami broni miś Wojtek  trafił do Szkocji. Został honorowym rezydentem zoo w Edynburgu.

 

Komiks: Prawdziwa historia niedźwiedzia Wojtka – żołnierza Armii Andersa

Kompania niedźwiedzia Wojtka

Wojtek-Mały opowiada o Wojtku-Dużym, niedźwiedziu, razem z którym służył w wojsku

Szeregowy Wojtek - niedźwiedź z armii Andersa

Stowarzyszenie „VIA dell'AMBRA” zaprasza na inaugurację wystawy o Wojtku, niedźwiedziu-żołnierzu, maskotce II Korpusu Polskiego, która odbędzie się 20 kwietnia br. o godz. 15.00 w Muzeum LA VENERE (Teatr miejski) w Savignano s/Panaro (MO).

Jednocześnie pragniemy poinformować, że jako Stowarzyszenie mamy zamiar wydać komiks w formie CD w trzech wersjach językowych .Wszystkich, którzy chcieliby się włączyć do naszej akcji odsyłamy do portalu: polakpotrafi.pl/projekt/wojtek-niedzwiedz-zolnierz.

CD z komiksem o Wojtku to doskonała pomoc dydaktyczna dla nauczycieli, to lekcja patriotyzmu w niekonwencjonalnej formie.

 

Dorota Wiśniewska
i Anna Pankowska
Stowarzyszenie
 „VIA dell'AMBRA”
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
„Żołnierze wyklęci” PDF Drukuj Email

Dnia 15.03.2013r. w ramach współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku uczniowie klas piątych i szóstych uczestniczyli w zajęciach, które poprowadził pan Andrzej Muczyński na temat: „Żołnierze wyklęci”. Celem spotkania było przybliżenie uczniom historii struktur podziemia niepodległościowego na Podlasiu w 1945r.(I-XII). Wykład dotyczył tych, którzy byli mordowani i represjonowani, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni, których bohaterstwo wymaga od nas oddawania im należytej czci i hołdu. Patriotyczna postawa „Żołnierzy wyklętych” zasługuje na godną do naśladowania.


                            Jadwiga Tomaszewska

 

4 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
 Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści z PZPR strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę. Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny


 Lech Kaczyński
Źródło: Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku

 
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS GENERAŁ WŁADYSŁAW ANDERS –- WIELKI POLAK XX WIEKU Drukuj Email

REGULAMIN MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU GENERAŁ WŁADYSŁAW ANDERS – -WIELKI POLAK XX WIEKU

Edycja Trzecia

Więcej…
 
Ogólnopolski Konkurs Historyczny "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej" PDF Drukuj Email

Ogólnopolski Konkurs Historyczny "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej" - Etap rejonowy-wyniki.

 
KONKURS HISTORYCZNY „LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO W LATACH 1887-1992. O NIEPODLEGŁOŚĆ I GRANICE RZECZPOSPOLITEJ” PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator www   
środa, 21 listopada 2012 08:46

        DNIA 07.11.2011R ODBYŁ SIĘ W NASZEJ SZKOLE KONKURS HISTORYCZNY „LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO W LATACH 1887-1992. O NIEPODLEGŁOŚĆ I GRANICE RZECZPOSPOLITEJ”.
W KONKURSIE UCZESTNICZYŁO 6 UCZNIÓW Z KLASY VI A.
DO ETAPU REJONOWEGO ZAKWALIFIKOWALI SIĘ NASTEPUJACY UCZNIOWIE:
MICHAŁ MACIOROWSKI, MACIEJ JAN ZDUŃCZYK, MATEUSZ DUDZIŃSKI, WIKTORIA LASKOWSKA.

JADWIGA TOMASZEWSKA

 

 
72 lata od zbrodni katyńskiej PDF Drukuj Email

 

Ujawnienie prawdy o zbrodni katyńskiej - materiał Polskie Radio

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 9


kółko historyczneGen. Anders w RWE

generał Anders - filmy

Historie ciekawe