Strona koła historycznego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Łomży

Informacje związane z kółkiem historycznym szkoły podstawowej przy ulicy Kierzkowej (Szkoła Podstawowa Nr 4 w Łomży)...Dzień Talentów w Bibliotece Pedagogicznej PDF Drukuj Email

Pierwszego dnia wiosny uczniowie zainteresowani historią najnowszą wzięli udział w turnieju gier historycznych. Rozgrywki odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej w ramach Dnia Talentów we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku.
Pracownicy IPN, p. Andrzej Muczyński i  p. Łukasz Lubicz-Łapiński objaśniając zasady gry wspierali graczy w trudnych zmaganiach w czasie rozgrywek. Wszystkim uczestnikom spotkanie bardzo się podobało.
Dziękujemy za zaproszenie i ciekawie spędzony czas.


Jadwiga Tomaszewska – nauczyciel historii


fotografie: Biblioteka Pedagogiczna w Łomży oraz Jadwiga Tomaszewska

 
Sowiecka agresja 17 września 1939 r. na ziemiach Polski północno-wschodniej PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator www   
poniedziałek, 12 marca 2012 21:26

       W dniach od 09. 03.2012 r. do 28.03.2012 r. w naszej szkole w klasopracowni historycznej oglądać można wystawę na temat: Sowiecka agresja 17 września 1939 r. na ziemiach Polski północno-wschodniej. Pierwszego dnia prelekcję do ekspozycji wygłosił dla uczniów kl. VI b, Va, IV b i IV a dr Łukasz Lubicz-Łapiński pracownik białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Ekspozycja poświęcona została agresji Armii Czerwonej na Polskę w czasie II wojny światowej. Na planszach wystawienniczych zaprezentowano m.in. sowiecko-niemiecką współpracę we wrześniu 1939 r., tragiczny los osadników wojskowych na Kresach Wschodnich, walki oddziałów polskich z wkraczającymi jednostkami Armii Czerwonej, losy ochotników – obrońców Grodna, których symbolem stał się 13-letni Tadzio Jasiński, który zginął przywiązany do pancerza sowieckiego czołgu jako „żywa tarcza”, zajęcie Wilna.

Wystawa powstała na podstawie materiałów uzyskanych ze zbiorów prywatnych, z archiwów w Grodnie i Mińsku. Wystawie towarzyszyło multimedialne wydawnictwo, zawierające elektroniczną wersję wystawy oraz płytę DVD z notacjami świadków historii, opowiadających o wkroczeniu Sowietów.

Wystawę otwarto 17 września 2009 r. w centrum Białegostoku przed kinem „Ton” w ramach obchodów 70 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. W uroczystościach uczestniczył prezes IPN dr hab. Janusz Kurtyka, metropolita ks. abp. Edward Ozorowski, ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wojewoda podlaski Maciej Żywno, marszałek województwa Jarosław Dworzański i prezydent Białegostoku dr hab. Tadeusz Truskolaski. Po otwarciu wystawy, w wypełnionym po brzegi kinie „Ton” zaprezentowano film „Liczył się tylko honor” w reżyserii Eugeniusza Szpakowskiego, zrealizowany z inicjatywy białostockiego oddziału IPN przez Telewizję Polonia.

Źródło: Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku

                                                                                      Jadwiga Tomaszewska

Poprawiony: wtorek, 13 marca 2012 12:23
 
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" PDF Drukuj Email

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny

Lech Kaczyński


Akcja edukacyjna IPN i TVP HISTORIA

 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

 

 

 

Głównym elementem obchodów szkolnych może być wspólne obejrzenie spektaklu Teatru Telewizji „Tajny współpracownik” w reżyserii Krzysztofa Langa (autorem scenariusza jest Cezary Harasimowicz).

Spektakl wyemituje 1 marca o godz. 12.00  TVP Historia na antenie oraz na swej stronie internetowej. Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem zolnierzewykleci@o2.pl oraz pod nr tel. 22/431 83 53.

Szkoły otrzymały broszurę z propozycją scenariusza spotkania oraz wprowadzeniem historycznym autorstwa dr. Tomasza Łabuszewskiego i Kazimierza Krajewskiego (OBEP IPN Warszawa) oraz plakat akcji.

Poniżej zamieszczamy materiały do pobrania i wydrukowania.

Proponowany program obchodów:

11.45 – rozpoczęcie obchodów: prelekcja o „Żołnierzach wyklętych” na podstawie przygotowanych przez BEP IPN materiałów

12.00–13.15 – projekcja spektaklu Sceny Faktu Teatru Telewizji „Tajny Współpracownik”, reż. Krzysztof Lang, scen. Cezary Harasimowicz (za pośrednictwem TVP Historia lub w Internecie)

 

 

Do pobrania:

 

 

 źródło: Instytut Pamięci Narodowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Żołnierze Armii Krajowej PDF Drukuj Email

 

Dzisiaj mija 70. rocznica powstania Armii Krajowej.....
14 lutego 1942 r. z przekształcenia Związku Walki Zbrojnej powstała Armia Krajowa, podlegająca polskiemu rządowi RP na uchodźstwie. W skład tej największej podziemnej armii w okupowanej Europie weszło ok. 200 organizacji. Jej komendantem głównym został gen. Stefan Rowecki "Grot".

 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

 
Olimpiada Ogólnopolska "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 - 1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego" PDF Drukuj Email

 

Wykaz uczniów zakwalifikowanych do III etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 - 1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego" w województwie podlaskim

 
Ferie z IPN PDF Drukuj Email
czwartek, 26 stycznia 2012 20:49

Ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu w czasie ferii zaproponowało Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku. Przez trzy kolejne dni uczniowie z koła historycznego zainteresowani historią najnowszą  uczestniczyli w wykładach tematycznych prowadzonych przez pracowników naukowych IPN. Wykłady urozmaicone były związanymi z tematyką filmami oraz tekstami źródłowymi. Poruszane zagadnienia dotyczyły m.in. II wojny światowej, walki Polaków w Powstaniu Warszawskim oraz wybranych faktów z historii PRL-u.
Tematyka wykładów:


- W walce o niepodległą Od akcji "Burza" do Powstania Warszawskiego (dr Łukasz Lubicz-Łapiński)
- Wybory do Sejmu Ustawodawczego w 1947 r. na tle polskich doświadczeń wyborczych w XX w. (dr Jan Jerzy Milewski)
- Kościół katolicki wobec władzy komunistycznej (dr Krzysztof Sychowicz).


Zajęcia odbywały się w Katolickim Gimnazjum i Licem na ul. Sadowej 12.

Organizatorom serdecznie dziękujemy.
opiekun koła - Jadwiga Tomaszewska

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 9


kółko historyczneGen. Anders w RWE

generał Anders - filmy

Historie ciekawe