Strona koła historycznego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Łomży

Informacje związane z kółkiem historycznym szkoły podstawowej przy ulicy Kierzkowej (Szkoła Podstawowa Nr 4 w Łomży)...



Św. Mikołaj biskup z Miry PDF Drukuj Email

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Święty Mikołaj z Miry , biskup Miry. Urodzony około 280 roku w Patarze , zmarł około roku 345 lub 352. Święty Mikołaj to postać historyczna. Był jedynym  dzieckiem bardzo zamożnych rodziców, którzy wiele lat modlili się o jego narodziny. Mimo iż był jedynakiem, od najmłodszych lat odznaczał się wielką wrażliwością na ludzką biedę oraz niezwykłą pobożnością. Te przymioty sprawiły, że został wybrany na biskupa miasta Mira, które było stolicą jego rodzinnej prowincji. Jako biskup Mikołaj miał jeszcze większe możliwości działania. Zasłynął z opieki nad ubogimi, którą prowadził w niezwykle dyskretny sposób, bardzo często anonimowo. Źródłem finansowania tej działalności był jego rodzinny majątek.
Szczególną opieką święty otaczał dzieci, które bardzo często otrzymywały od niego drobne upominki. Znane jest też jego miłosierdzie wobec więźniów i skazańców, za którymi potrafił wstawiać się nawet u władz cesarskich. Tradycja przekazała nam kilka legend na jego temat: o podrzuceniu przezeń posagu trzem ubogim siostrom i o tym, jak swymi modlitwami uratował rybaków podczas burzy na morzu.
Święty Mikołaj doświadczył także prześladowań, które spadły na Kościół za panowania cesarza Dioklecjana (284-305). Został uwięziony, a wolność odzyskał dopiero w 313 roku, gdy cesarz Konstantyn zalegalizował chrześcijaństwo w całym cesarstwie. Po uwolnieniu wziął udział w Soborze Nicejskim (325 r.), podczas którego uroczyście potępiono herezję arianizmu, a cały Kościół wyznał wiarę w Bóstwo Chrystusa. Podczas tego sobrou Święty Mikołaj, miał spoliczkować heretyka Ariusza.
Dziś jego relikwie znajdują się w mieście Bari we Włoszech. Na pamiątkę dobroci świętego biskupa powstał zwyczaj obdarowywania się prezentami w dzień jego liturgicznego wspomnienia czyli 6 grudnia. Przetrwał on do dziś jako popularne "mikołajki". Niestety, zarówno sam zwyczaj, jak i postać świętego nie oparła się atakowi komercji i reklamy. Dziś mało gdzie można spotkać wizerunek Mikołaja przypominający, kim był naprawdę. Jego portrety, wyrosłe z tradycji chrześcijańskiej, przedstawiały starca w stroju biskupim, w mitrze i z pastorałem. Możemy też zobaczyć na nich trójkę dzieci lub młodzieńców, w tle występuje czasami kotwica i okręt (jest to nawiązanie do wspomnianych wyżej opowieści z życia świętego).

Mikołaj jest patronem Grecji, Rosji, Bari, Aberdeen, Antwerpii, Berlina, Głogowa, Miry, Moskwy, Nowogrodu, jak również bednarzy, wytwórców guzików, cukierników, gorzelników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, sprzedawców perfum, sprzedawców wina, sprzedawców zboża i nasion, marynarzy, uczonych, młynarzy, kancelistów parafialnych, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, żeglarzy, notariuszy, panien pragnących wyjść za mąż, więźniów oraz obrońców wiary przed herezją, patron pojednania Wschodu i Zachodu.

 
180 lat temu wybuchło Powstanie Listopadowe PDF Drukuj Email

29 listopada mija 180. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. Jego celem było odzyskanie niepodległości i wyzwolenie Królestwa Polskiego spod panowania Rosji.

Bitwa pod Olszynką Grochowską


180 lat temu, 29 listopada 1830 roku, grupa podchorążych pod dowództwem podporucznika Piotra Wysockiego zaatakowała wieczorem Belweder, a następnie Arsenał. Do powstańców przyłączyli się studenci Uniwersytetu Warszawskiego, część wojska i uboga ludność stolicy. Władzę objął generał Józef Chłopicki, który ogłosił się dyktatorem.

W styczniu 1831 roku Sejm zdetronizował cara Mikołaja I, było to równoznaczne z wypowiedzeniem wojny. Pola
cy powołali Rząd Narodowy z Adamem Czartoryskim na czele. Na początku lutego do kraju weszła 115-tysięczna armia rosyjska. Po przegrywanych początkowo bitwach, wiosną Rosjanie odnieśli zwycięstwo pod Ostrołęką, a we wrześniu zmusili Warszawę do kapitulacji.

Powstanie Listopadowe trwało blisko 11 miesięcy, upadło 21 października 1831 roku.

źródło: radio Białystok

 
Wycieczka do Wizny 26.10.2010r. PDF Drukuj Email

 

 
Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości PDF Drukuj Email

Wspomnienie obchodów z roku 2009, wyraziste przemówienie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

 
Wystawa IPN w PG nr 8 w Łomży PDF Drukuj Email

 

 
Członkowie koła historycznego PDF Drukuj Email

W spotkaniach koła historycznego, prowadzonego przez panią Jadwigę Tomaszewską, uczestniczą:

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 9

BohaterOn w Twojej Szkole





kółko historyczne


ArtCreativeFace Like Button Module

Gen. Anders w RWE

generał Anders - filmy

Historie ciekawe